Esimene rukkivihk juubelipõllult on lõigatud

17.8.2017

Eesti Rukki Selts ja Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoda korraldasid rukkimaarjapäeval piduliku rukkilõikuse Lääne-Virumaal Väike-Maarja vallas Simunas. Tänavused ilmaolud on vilja valmimist umbes kaks nädalat edasi lükanud, kuid 15. augusti keskpäeval lõikas rukkikuningas Hans Kruusamägi esimese tänavuse sümboolse rukkivihu oma eelmise aasta augustis Eesti Vabariigi juubeli auks külvatud põllult.

„Rukki kasvatamine seostub tänases Eestis rohkem patriotismi ja traditsioonidega kui majanduslikult tulusa ettevõtmisega. Seetõttu algataski Eesti Rukki Selts möödunud aastal Eesti Vabariigi 100. aastapäevale pühendatud ülemaalise liikumise „100 rukkipõldu ja miljon juubelileiba Eestile!“, mille eesmärgiks on hoida elus eesti rukkikultuuri, rukki kasvatamise, tarbimise ja aretamise traditsioone,“ ütles Eesti Rukki Seltsi asepresident, rukkikuningas Hans Kruusamägi.

„Millal siis veel, kui mitte meie riigi suure juubeli puhul teadvustada aastasadade jooksul siinmail austatud tavasid ja rahva elujõu allikaid. Rukkileival on siin asendamatu koht,“ rõhutas Kruusamägi.

„Valmistas suurt rõõmu, et põllumehed tulid aktsiooniga hästi kaasa – kokku 2526 hektarile üle Eesti külvati koguni 134 riigi juubelile pühendatud rukkipõldu. Kui kõik see vili õnnestub ka ära koristada, siis jätkub rukist palju rohkemaks kui aktsiooni raames Eestile kingitava miljoni juubelileiva küpsetamiseks vaja läheb,“ selgitas Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja juhatuse esimees Roomet Sõrmus.

Aktsiooniga teevad põllumehed koos möldrite ja pagaritega Eestile kingituse ning peagi jõuab tarbijateni selle aasta uudseviljast valminud juubelileib. 3. juunil 2016 sõlmisid Eesti Rukki Selts, Eesti Põllumeeste Keskliit, Tartu Mill möldrite esindajana ja Leibur leivatootjate esindajana vastavasisulise koostööleppe. Eelmise aasta 24. augustil korraldati rukkikuninga Hans Kruusamäe maadel Väike-Maarja vallas suur külvipäev, millega sai ülemaaline rukkiaktsioon alguse. Kõik aktsiooniga liitunud rukkikasvatajad üle Eesti said oma juubelipõldude tähistamiseks vastava viida, et ka tarbijad näeksid, kust tuleb Juubelileiva valmistamiseks kasutatav rukis. Juubeliviljast valminud esimene leib lõigatakse pidulikult lahti 17. novembril Eesti Rahva Muuseumis toimuval põllumajanduskoja lõikuspeol.