Leiburi Ruks kosutab tublisid matkajaid

11.4.2017

Aprilli keskpaigas möödub 100 aastat päevast, mil eestlaste asualad said ühendatud ning tekkis meie riigi kontuur. Seda sündmust tähistatakse 16. aprillil rahvamatkaga ja ühtlasi avatakse Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva pidustused.

EV100 sündmuste proloogina toimus 8. aprillil kontsert-jumalateenistus Peterburi Jaani kirikus, mille eest 100 aastat tagasi eestlaste meeleavaldus liikuma hakkas. Proloogi teise osana tähistatakse 12. aprilli ajaloolist otsust Mihkli kirikus Lääne- ja Pärnumaa piiril kontsert-jumalateenistusega.

Omaaegsele kubermangupiirile saavad 16. aprillil matkama minna ainult väikesed, vastavate kogemuste ja eri-ettevalmistusega matkagrupid, sest see ligi 400 km pikkune piiriteekond Peipsist Tõstamaani on raskestiläbitav ja liigub läbi looduskaitsealade, kus pesitsevaid haruldasi linnuliikide ei ole sel perioodil lubatud häirida.

Kõik matkahuvilised saavad aga valida 18 erineva marsruudi vahel, mis läbivad Eestimaa erinevaid paiku ja maastikke mööda erinevat tüüpi teid asfaldist metsarajani. Need on ka erineva pikkusega – alates 3-st kuni 23 kilomeetrini. Nii saab kõige lühemat matka teha ka lapsevankriga või ratastoolis, mõnele pikemale marsruudile võib aga minna ka jalgrattaga. On ka üks kanuu-marsruut. EV100 avasündmuse matkale saab registreerida siin. 

Kõik matkateed toovad mööda väiksemaid ja suuremaid radu 9-sse kogunemispaika, kus Põltsamaa Felix pakub kosutuseks sooja suppi ja Leibur supikõrvaseks täisteraleiba Ruks.
Tutvuda saab ka kohalikke vaatamisväärsustega ja jälgida kultuuriprogrammi. Õhtul süüdatakse lõkked.
Avasündmust ja vihjeid kogu eesseisvale EV100 programmile saab terve 16. aprilli jooksul jälgida ETV ekraanilt.