UUS! Leiburi Ruks täistera vormileib

Leiburi leivaperekonda on lisandunud uus liige – traditsiooniliselt kääritatud rukkijuuretisega, maheda maitsega, täistera- ja kiudainete rohke, pehme vormileib.

Uus Ruksi täistera vormileib on sisukas:

  • 54% jahudest on täistera​
  • Traditsiooniliselt kääritatud juuretisega​
  • Kiudainerikas​
  • Ilma köömneteta

 

Milles seisneb leiva sisukus?

Leib varustab sööjat väärtuslike liitsüsivesikute ja kiudainetega. Ainevahetust hästi turgutav normaalne hommikusöök peaks sisaldama tüki leiba. Täisteraküpsetistest saame rohkesti seeduvaid süsivesikuid ja ka kiudaineid. Inimese päevane kiudainete koguvajadus on 25-35g. 100g leiba annab 9-10g kiudaineid, st leib on rikkalik toiteliste kiudainete allikas. *

*katkend raamatust “Normaalne söömine” M. Zilmer, U. Kokasaar, A. Lill

 

Loe tootest lähemalt siit.

 

Ruks vorm terve

 

 

UUS! Leiburi Fitlap täisterasepik on jõudnud poelettidele!

Meil on suurepärane uudis – koostöös Fitlapi spetsialistidega oleme toonud lettidele uue Leibur Fitlap sepiku!

Pidades silmas Leiburi ja Fitlapi ühiseid väärtusi, mille hulgas on ka Eesti inimeste toitumisharjumuste tervislikumaks kujundamine, on Leiburi Fitlap täisterasepik säilitusainetevaba ning ilma lisatud suhkruta! Lisaks sellele on tootes leiduvast teraviljast 51% täistera. Seetõttu on sepik kõrge kiudainesisaldusega – 100 g kohta on kiudaineid 6,1 g ning valguallikas – 100 g kohta on valke 10,7 g.

Oluliseks nüansik on sepiku juures ka see, et eesmärk oli saada võimalikult kerge kaaluga viil. See on oluline seetõttu, et mida kergem on viil, seda vähem saab sellest energiat. Ning Fitlapi sepiku viil on tõepoolest veidi õhem võrreldes teiste sarnaste sepikutega. Ühes viilus on 49 kcal. Kaalu langetades ja kaloridefitsiidis olles on oluline, et portsjonid oleksid piisavalt suured, et kõht täis saada ning Fitlapi sepik aitab sellele kindlasti kaasa.

Leibur Fitlap täisterasepik on mõnusalt pehme ja maitsev ning pakub tervise seisukohast palju väärtust. Soovitus – proovi röstituna, sest see toob maitsed veelgi rohkem esile.

Loe tootest lähemalt siit.

Leibur läks gaasiküttelt üle keskkonnasõbralikule kaugküttele

Eesti vanim leivaküpsetaja Leibur lõpetas selle aasta alguses oma tootmishoone kütmisel maagaasi kasutamise ja läks üle peamiselt kohalikust taastuvast biomassist toodetavale keskkonnasäästlikule Utilitase kaugküttele.

Leiburi tegevjuhi Ott Neeme sõnul on Leiburile jätkusuutlikult ja väikse süsinikujalajäljega leivatoodete tootmine äärmiselt oluline. “Kaugküttele üleminek toetab meie samme olla rohelisem ja tagab lisaks loodushoiule ka varustuskindluse,“ sedastas ta.

Neeme lisas, et Leiburis hoolitakse homsest. „Vaatame alati tulevikku: see tähendab, et püüame leida kogu tootmisahelas jätkusuutlikumaid lahendusi ja tagada, et tugev leivakultuur areneb üha edasi ka järgnevatel aastakümnetel,“ lisas ta.

Soojusettevõtte Utilitas Tallinn juhatuse esimees Robert Kitt märkis, et Utilitasel on suur rõõm Leiburi tootmishoone kaugküttega liitumise üle, sest sellega panustatakse koos linnaruumi rohelisemaks muutmisesse ning süsinikuheite vähendamisesse.

„Tööstussektor on pikalt kasutanud hoonete kütmiseks maagaasi, kuid viimastel aastatel otsitakse jätkusuutlikumaid lahendusi, nagu loodussõbralik kaugküte,“ selgitas Kitt. Ta lisas, et nii tarbijate kui ettevõtjate jaoks on teenuste ja toodete vähene keskkonnamõju saanud iseenesestmõistetavaks väärtuseks.

Utilitase kliendid iseloomustavad kaugkütet ennekõike kui varustuskindlat, ohutut ja mõistliku hinnaga lahendust, mis vastab igati nende ootustele. „Rahulolu kaugkütteteenusega on meie klientide seas 94 protsenti. See on väga hea tulemus, eriti kui võtame arvesse teist aastat vältavat energiakriisi ja selle mõju kõigi kütteviiside hindade tõusule,“ sedastas Kitt.

Utilitas on Eesti suurim taastuvenergia tootja ja kaugkütteettevõte ning suurim tuuleenergia tootja Lätis. 2022. aastal tootis Utilitas 1,9 TWh soojust ja 405 GWh elektrit. 69% energiast toodeti taastuvatest allikatest. Utilitas liigub süsinikneutraalsuse poole, rajades piirkonnas uusi taastuvenergia tootmisvõimsusi, investeerides päikese- ja tuuleenergiasse ning viies ellu esimest rohelise vesiniku pilootprojekti.

AS Leibur on Eesti juhtiv ja vanim pagaritööstus, kellele kuulub ligi kolmandik siinsest pagaritööstuse turust. Leiburi tehas, mis asub Tallinnas Leiva tänaval, varustab regiooni, kus elab umbes 30 miljonit inimest. Lisaks Eestile valmistame tooteid Soome, Rootsi, Norra, Läti ja Leedu turule. Ekspordime kontsernisiseselt rohkem kui poole oma toodangust.

AS Leibur Tallinna tehasele on omistatud toiduohutuse ja kvaliteedijuhtimissüsteemi BRCGS sertifikaat. Meie eesmärk on keskenduda keskkonnamõjude minimeerimisele ja CO2 emissiooni vähendamisele kogu väärtusahelas.

Alates 2015. aastast kuulub Leibur Lantmännen Gruppi.

Lisainformatsioon:

Ott Neeme
AS Leibur
Tegevjuht

tel.: 5012973
e-post: ott.neeme@leibur.ee

Leiburi Rukkipala idandatud rukkiteradega on Eesti Parim Pagaritoode 2022

Eesti Toiduainetööstuse Liit korraldas sel aastal juba 28. korda tootekonkursi „Eesti Parim Toiduaine”, mille eesmärgiks on tutvustada tarbijatele uusi tooteid ning innustada tootjaid tegelema tootearendusega.

Konkursi hindamiskomisjoni kuuluvad toiduteadlased, toitumisnõustajad, toiduajakirjanikud ning kaupmehed, kes kõik läbivad enne hindamist sensoorika-alase koolituse. Komisjon hindab toodete puhul nende maitset, lõhna ja konsistentsi, välimust, aga ka tervislikkust, pakendit, uudsust ja müügiedu.

Kokku osales tänavu konkursil 66 ettevõtet 161 tootega. Parimad toiduained kuulutati pidulikult välja 20. aprillil toimunud Toiduainetööstuse aastakonverentsil.

Eesti Parim Pagaritoode 2022 on Leiburi Rukkipala idandatud rukkiteradega – see on Eesti armastatuima rukkileiva uus tervislik pereliige, millele annavad pehmuse ja loomuliku magususe idandatud rukkiterad. Toode sisaldab 82% täisterarukkijahu, on rikas kiudainete poolest ja valmistamisel ei ole lisatud suhkrut.
Võitja hakkab kandma hõbemärki Eesti Parim Pagaritoode 2022.

Loe tootest lähemalt siit.

Leiburi Kirde sai nüüd ka seemnetega!

Uus pehme ja aromaatne Kirde seemnesai sisaldab kasulikke päevalille- ja linaseemneid.
Külg külje kõrval küpsetamine hoiab toodetes niiskust ja mahlasust ning toob maitsed veel paremini esile.

Sellest maitsvalt tervislikust saiast saab kogu pere lemmik!

Loe toote kohta rohkem siit.

Röstimiseks sobiv täisterapala!

Leiburi palade peresse on lisandunud uus ja huvitav toode: Rösti täistera pala, mis on parim röstitult, mõnus krõbe!  Aga muidugi või uut pala ka röstimata tarbida! Uus pala sisaldab 52 % täisterajahu ja lisaks veel päevalille ja linaseemneid. Kõik see muudab pala eriti tervislikuks – kiudainesisaldus lausa 6,2 %. Tee burgerit või lihtsalt võileiba!

Uus Ruks on seemnetest tulvil!

Ruksi sarjas on nüüd leib, mille koostises on lausa 45 % seemneid: päevalille, kõrvitsa, arbuusi ja linaseemneid. Tänu sellisele koostisele on leib nii kiudaineterikas kui ka hea valguallikas. Tervislik leivaviil on võileivana ideaalne vahepala, aga rikkaliku maitse tõttu sobib nälja kustutamiseks ja täiesti ilma katteta. 45% seemneid ikkagi!

Linaseemned lisavad sepikule tervislikkust!

Nagu kõi Leiburi saiad-sepikud, on uus Linaseemnesepik külg külje kõrval küpsenud mõnusa kooriku ja pehme sisuga toode, mis sisaldab 10% linaseemneid. Uudsena on linast osa tervete seemnete, osa jahuna.  Maitset täiendavad rukkilinnased.

Linaseemnete väärtus  seisneb selles, et nendes leidub rohkesti asendamatuid rasvhappeid, valku, lima- ja kiudaineid, liht- ja liitsuhkruid, karoteene, A-, B-, E-, D-, PP- ja F-vitamiini.

Seega on uus sepik lisaks kiudainete sisaldusele ka suurepärane valguallikas.

Idandatud rukkiterad uues tootes – UUS RUKS!

Erinevat sorti idud ja idandid on maitsva ja tervisliku toidu huviliste tähelepanu all olnud juba mitmeid aastaid, nii et selle protsessi looduslikku toitaineid vabastavat väge ei tarvitse üle korrata. Vähem teatakse aga ehk seda, et sama jõuline on efekt ka teraviljade puhul – ja nüüd on Leibur oma uute leibade sisse küpsetanud idandatud rukkiterad.

Lisaks tervislikkusele muudavad idandatud terad leiva pehmemaks ja struktuuri pisut niiskemaks. Hea uudis ka neile, kes armastavad magusamat leiba, aga sooviksid hoiduda lisatud suhkrutest: idandatud rukkiterad annavad leivale loomuliku magusa maitse, ilma täiendava suhkruta.

Leiburi RUKS idandatud teradega on maiuspala neile, kes armastavad vormileiba. Täistera sisaldus leivas on 84%, idandatud teri 19% ja 10% kiudaineid. 350 grammises pakis on 10 viilu.

Toidutööstused sõnastasid kestliku toidutootmise põhimõtted

Toiduliit koostöös toidutööstusettevõtetega sõnastas kestliku tootmise eneseregulatsiooni, et tõsta nii tootjate, kaubandusettevõtete, tarbijate kui poliitikakujundajate teadlikkust vastutustundlikust toidutootmisest, tasakaalustatud toitumise olulisusest ning sektori keskkonnakoormuse vähendamisest.

“Vastutustundlik ja kestlik tootmine on toidutööstuste jaoks muutunud ja muutumas üha olulisemaks,“ rõhutas Sirje Potisepp. „Toidutööstusettevõtted tegelevad tegelikult iga päev sellega, kuidas pakkuda tarbijale tasakaalustatud ja tervislikke toiduvalikuid, kuidas tagada toidu ja tootmise ohutus, kuidas viia tootmine ressursitõhusamaks ja keskkonnasõbralikumaks, kuidas vähendada pakendite hulka jne. Nüüd on need põhimõtted ka valminud eneseregulatsiooni kirja pandud, millest kõik toidutööstused saavad ning peaksid juhinduma.“

Eneseregulatsioon hõlmab laia spektrit põhimõtetest alates mitmekesise toitumise olulisusest kuni toidukadude ja -raiskamise vähendamiseni.

Peatükk „Inimene ja tervis“ käsitleb toidutööstuste panust tasakaalustatud ja mitmekesise toiduvaliku pakkumisel ning suhkru, soola, transrasvhapete ja sünteetiliste lisaainete vähendamist toodetes. Samuti ohutu toidutootmise põhimõtteid, mis hõlmab lisaks seaduses kehtestatud nõuetele ka täiendavate kontrollide ja analüüside läbiviimist nii tootmises kui tarnijate puhul. Näiteks HKScanis on käimas juba kolmas soolavähendamise programm, mis hõlmab kõiki lihatoodete kategooriaid, kus vähendatakse soolasisaldust 15-20%. Salvest võttis Põnni lastetoodetest 2013. aastal välja soola ja suhkru ning kõik säilitusained. Põnni sari on ka ökoloogilisest toorainest ja koostis välja töötatud koostöös lastearstidega. Põltsamaa on näiteks mulgipudrus ja hartšoo supis vähendanud soola kogust alates 2015. aastast veerandi võrra. Mesikäpa pakenditele on lisatud soovitused, kui palju füüsilist koormust nõuab toote tarbimisest saadavate kalorite põletamine. „Tööstused ei saa toodete maitset muuta sh soola ja suhkru osakaalu vähendada üleöö, sest tarbija ei võtaks seda vastu,“ lisas Potisepp.

Toidukadude ja -raiskamise vähendamiseks peavad toidutööstused oluliseks koostöö süvendamist kaubandusega, et osata täpsemani müügimahte planeerida. Kuid sama oluline on ka tarbija teadlikkuse tõstmine ja võimaluse pakkumine osta toiduaineid oma vajadustele vastavas koguses ning taassuletavas pakendis. Samuti teevad mitmed ettevõtted koostööd erinevate heategevusorganisatsioonidega, et suunata ülejääk abivajajateni.

Keskkonnakoormuse vähendamiseks otsivad toidutööstused järjest enam võimalusi ülejääkide ja jääkproduktide väärindamiseks. Näiteks HKScani Rakvere tootmisüksuse soojavajadusest neljandik tuleb loomsete jäätmete põletamisest saadavast energiast.

Samuti võtavad tööstused järjest enam kasutusele keskkonnasäästlikumaid pakendimaterjale ning suurendavad taastuvate ja taaskasutatavate või monomaterjalide osakaalu, pidades samas silmas, et ei kannataks toidu ohutus.

Toidutööstus on suhteliselt tööjõumahukas sektor, andes tööd pea 14 000 inimesele, ning seetõttu on eneseregulatsiooni oluline osa ka töötajatele tervist säästva ning füüsilist, vaimset ja sotsiaalset heaolu pakkuva töökeskkonna tagamine, mis on toidutööstustes märkimisväärselt keerulisem, kui näiteks IT-sektoris.

Ühtlasi deklareerivad toidutööstused, et hindavad laiapõhjalist kaasavat koostööd erinevate poliitikate loomisel ning on valmis aktiivselt kaasa rääkima toiduainete tööstuslikku tootmist otseselt ja kaudselt puudutavatel teemadel. Samuti edendavad koostööd teadus- ja uurimisasutustega, et luua ja rakendada töösse erinevaid innovatiivseid tehnoloogiaid ning arendada uudseid tervislikke eluviise toetavaid tooteid, ja teevad koostööd õppeasutustega, et tuua sektorisse vajalike oskuste ja teadmistega tööjõudu.

 

Tervise Arengu Instituut kutsub rohkem taimset toitu sööma

Tervise Arengu Instituut (TAI) alustas kampaaniaga, mis kutsub üles järgima toidupüramiidis esitatud soovitusi, keskendudes püramiidi alumise osa taimsetele toitudele ehk puu- ja köögiviljadele, marjadele, teraviljatoodetele ja kartulile. Kampaania sõnum on „Söö rohkem taimset toitu!“.

TAI läbi viidud toitumisuuring näitas, et eestlaste toidupüramiid on üsna tasakaalust väljas ning soovituslikust oluliselt vähem süüakse köögivilju, täisteratooteid, kala, pähkleid ja seemneid, samas aga liialdatakse lihatoodete ning magusate ja soolaste näksidega.

„Paljud inimesed alustavad söömist toidupüramiidi tipust, kus asuvad näiliselt kõige maitsvamad toidud – kommid, saiakesed, magusad joogid jmt. Seejärel süüakse üsna palju lihatooteid ja magusaid piimatooteid ning siis võib-olla meenuvad köögiviljad, süüakse paar porgandit ja veidi salatit. Tegelikult peaks söömist alustama alumistest osast, köögi- ja puuviljadest ning marjadest, teraviljatoodetest ja kartulist,“ ütles TAI toitumise valdkonna ekspert Tagli Pitsi.

Pitsi tõi välja, et paarist peotäiest puu- ja köögiviljadest ei piisa – neid tuleks süüa vähemalt viis peotäit päevas, sest sisaldavad palju vitamiine, mineraalaineid ning kiudaineid, mis aitavad kehakaalu kontrolli all hoida. Heaks kiudainete allikaks on ka täisteraviljatooted. „Kiudained aitavad hoida korras seedimist ja on vajalikud seedetraktis elavate inimorganismile kasulike mikroorganismide jaoks. Lisaks sisaldavad teraviljatooted samuti rohkesti erinevaid vitamiine ja mineraalaineid,“ selgitas Pitsi. Ta lisas: „Ka kartulit ei tasu karta. Kartul on küll võrreldes köögiviljadega energiarikkam, kuid ainult kartulist on end keeruline paksuks süüa. Kartul sisaldab kaaliumi, mis aitab hoida lihaseid ja närvisüsteemi korras.“

Taimsed toidud on tasakaalustatud ja mitmekesise toitumise aluseks. Kui neid on söödud vastavalt soovitusele, siis on väiksem ka soolaste ja magusate näkside söömise vajadus „Magusasöömine on suuresti harjumuse asi — tahaks ju midagi head, iga päev. Aga kui oleks maitsev köögiviljatoit, siis võib-olla nii palju magusat ei tahakski. Magusasöömise vähendamiseks tasub asendada maiustused puuviljade ja marjadega,“ soovitas Pitsi. Samas ei tohi unustada, et mitmekesise toitumise korral on võrdselt olulised kõik viis põhitoidugruppi (puu- ja köögiviljad ning marjad; teraviljatooted ja kartul; piim ja piimatooted; kala-linnuliha-liha-muna; lisatavad toidurasvad, pähklid, seemned, õliviljad).

Riiklikel soovitustel põhinev toidupüramiid näitab ligikaudsed toitude kogused 2000 kcal päevase energiavajaduse korral, mida tuleks süüa ühe nädala jooksul, et organismi toitainevajadused oleksid kaetud.

Püramiidi järgi tuleks koguseliselt enam süüa köögivilju, teraviljatooteid, kartulit, puuvilju ja marju, koguseliselt vähem aga piimatooteid, toite toidugrupist kala-linnuliha-liha-muna ning lisatavaid toidurasvu, pähkleid ja seemneid. Püramiidi tipuosas olevaid magusaid ja soolaseid näkse organism toimimiseks ei vaja ning neid võib süüa vaid harva ja väikestes kogustes.

Rohkem teavet toitumise kohta leiab veebilehelt toitumine.ee.

Suure valiku taimseid võileivaretsepte leiab meie retseptivalikust siin.

Rohkem infot Leiburi toodete kohta leiab siit.

 

Leiburi Röst kaerajuuretisega on Eesti Parim Pagaritoode 2020!

Eriolukord on lõppenud ja uute toodete konkurss “Eesti Parim Toiduaine 2020” ei jää ka sel aastal läbi viimata. Meie suureks rõõmuks valiti Leiburi meistrite uudne Röst kaerajuuretisega pagaritoodete grupis võitjaks ja konkursi hõbemärgi vääriliseks.

Leiburi innovaatilises väikeses vormis küpsetatud jahupuiste ja juuretisega röstsai toob mõnusa tunde kodukööki mitmeks päevaks: kaerajuuretis koos tavapärasest veidi kõrgema soolasisaldusega annab saiale omanäolise maitse ja tekstuuri. Kõik maitse- ja lõhnaomadused tõusevad parimal viisil esile just röstituna.
See röstsai on lisaks maitseelamusele ka tervislik valik, madala suhkrusisaldusega, valgu- ja kiudaineallikas. Mugavas väikepakis on niisama võiga või rikkaliku võileivana nautimiseks 11 käepärast palakujulist viilu.

Väärt klassika nüüd uuel kujul

Leiburi Toolse on juba aastaid tuntud klassikaline juuretisega rukkileib, millest peavad endiselt lugu väga erinevas vanuses leivasõbrad. Toolse eristub turul olevast valikust oma lihtsa tasakaalus maitsega, mis sobib hästi toidu kõrvale ja võileivaks.
Unikaalne on selle leiva madal suhkrusisaldus – 100 grammist leivast saab vaid 1,7 g suhkrut. Kiudaineid seevastu tervelt 7 grammi.

Nüüd on Toolse leib saadaval uuel kujul – poolik päts 380g.

Klikka pildil ja loe tootest lähemalt!

Suurem või väiksem? Nauding igas suutäies!

Leiburi Rösti sarja tooted on midagi enamat kui lihtsalt kõhutäide – see on tasakaalus toit kõikidele meeltele, mida saab nautida juba pakist võttes. Sellele saab üles ehitada nii kiire vahepala kui terve täiusliku toidukorra, kui lisada oma maitse järgi katteid ja lisandeid.

Tarbijauuring ja muutused demograafias kinnitavad vajadust erineva suurusega toodete järele, mis võimaldavad osta sobiliku  koguse kas korraga tarbimiseks või väiksemale leibkonnale.

Nüüd on Eesti populaarseim röstimaitse Leiburi Mitmevilja saadaval ka eriti mugavas suuruses: uues 250 g pakis on vaid 11 viilu. Tavapärasest õhem viil pakub suuremat maitsenaudingut, aga toode on ka kiudainerikas ja valguallikas.

Klikka pildil ja loe tootest lähemalt!